آمار بازدید

 
امروز: 70
هفته جاری: 1145
ماه جاری: 2517
تاکنون: 701366
 

نظرسنجی

 
نحوه برخورد پرسنل انتقال خون استان چگونه ميباشد؟
 تایید  تعداد آرا: 832 نتيجه
 

اوقات شرعی

 
 

 
..::.. اهداء خون عبادت است* ..::.. ..::.. اهدی خون شادی بخش زندگی* ..::.. ..::.. زیباترین هدیه قطره ای از خون توست* ..::.. ..::.. با اهدای خون، زندگی را به اشتراک بگذاریم. "Share Life, Give Blood" ..::.. ..::.. نیاز به خون همیشگی است; اهداکننده مستمر بمان ..::..

(GMT) / (Tehran) 

 

 
  »  سوالات رايج در خصوص اهداي خون

سوالات رايج در خصوص اهداي خون

 

چرا بايد خون اهدا کنيم ؟

بسياري از بيماران نيازمند،فقط با تزريق خون قادر به ادامه زندگي خود هستند و هنوز هيچ جايگزيني براي خون ساخته نشده. با توجه به مدت زمان محدود نگهداري خون و فراورده هاي خوني اهدا خون بايد بصورت مستمر باشد و اين انسانهاي نوعدوست و  ايثارگر هستند که با اهداي مقداري از خون خود باعث نجات جان بيماران مي شوند.

 

ايا خطراتي در اهداي خون وجود دارد؟

هيچ خطري شخص اهدا کننده را تهديد نمي کند،البته در تمام مدت، مسئول خونگيري،مراقب اهدا کننده بوده و خونگيري با روش کاملا استريل و با استفاده از سوزن يکبار مصرف انجام شده و محل خونگيري نيز کاملا ضد عفوني مي شود و امکان انتقال بيماري وجود ندارد.

 

ايا با اهداي خون دچار کم  خوني نخواهيم شد؟

پزشکان سازمان انتقال خون،از کليه داوطلبان اهدا خون يکسري سئوالات پرسيده و معايناتي در رابطه با سلامتي فرد و ايمني خون اهدايي انجام مي د هند که يکي از مهمترين انها،ارزيابي از لحاظ کم خوني مي باشد،در اين خصوص علاوه بر اندازه گيري فشار خون و نبض مراجعين،ميزان همو گلبين خون انها توسط پزشک سنجيده شده تا در صورت کم خوني احتمالي،از اهداي خون معاف گردند.

 

قبل و بعد از اهداي خون چه کارهايي بايد انجام دهيم؟

قبل و بعد از اهداي خون،مايعات بيشتري مصرف گردد.در وضعيت ناشتا نبايد خون اهدا شود،در صورت سيگاري بودن، تا 2ساعت بعد از اهداي خون سيگار نکشيد،چون ممکن است دچار ضعف و سر گيجه شويد،شب قبل از خونگيري خواب مناسب و کافي داشته باشيد،تا24ساعت پس از اهداي خون از انجام کارهاي سنگين خوداري نماييد و در صورتيکه ورزشکار هستيد صرفا در ان روز ورزشهاي سبک را انجام دهيد،از رانندگي در مسيرهاي طولاني و کار در ارتفاعات در چند ساعت پس از اهداي خون خوداري کنيد.

 

در چه فواصل زماني مي توانيم خون اهدا کنيم؟

طبق استانداردهاي علمي هر شخص سالم مي تواند هر8هفته يکبار خون اهدا نمايد،مشروط بر اينکه تعداد دفعات اهدا در طول سال براي خانمها از 3بار و براي اقايان 4بار تجاوز نکند.

 

چه مدت طول مي کشد تا خونيکه اهدا کرده ايم مجددا در بدن جايگزين شود؟

پلاسما(قسمت مايع خون)ظرف24ساعت و سلولهاي خوني(گلبولهاي قرمز،گلبولهاي سفيد وپلاکت)ظرف 3-4هفته جايگزين شده وآهن نيز در مدت 8 هفته جايگزين مي شود.

 

حجامت بهتر است يا اهداي خون؟

برخي افراد اين باور را در جامعه ترويج مي کنند که با انجام حجامت خون کثيف از بدن خارج مي شود،ولي با اهداي خون،خون تميز از بدن گرفته مي شود در حالي که جريان خون بطور دائم بدون توقف و تجمع در محل خاصي در سيستم قلبي عروقي در جريان است و واژه اي تحت عنوان خون کثيف و تجمع يافته در يک محل بي معني و غير علمي است.

همچنين در حجامت،چون يک روش تهاجمي است اولين خط دفاعي بدن(پوست)شکسته مي شود و احتمال ابتلابه بيماريهاي عفوني افزايش مي يابد،در حجامت خون فرد دور ريخته مي شود،در حاليکه با اهداي خون مي توان جان 3 بيمار را نجات داد.

در اهداي خون بعلت استفاده از وسايل استريل و يکبار مصرف امکان ابتلا به هيچ بيماري عفوني وجود ندارد.

 

باورهاي نادرست:

برخي  مي گويند،اگر يکبار خون اهدا کنيد،بايد به اهداي خون ادامه بدهيد،چون اهداي خون باعث مي شود شما ميزان بيشتري خون توليد کنيد! در حالي که اهداي خون از نظر اثر روي توليد خون با خونريزي ساده از بيني،عادت ماهانه و بريدگي انگشت هيچ تفاوتي ندارد.

برخي اشخاص هم عقيده دارند فقط در موارد اضطراري و يا در مواقع خاص مانند اعياد،ايام عاشورا،تاسوعا و شبهاي قدر بايد خون اهدا کنند،اما مناسبترين الگوي اهدا خون،اهداي مستمر و برنامه ريزي شده است،چون نياز به خون بيماران،هميشگي است

 

ضرورت اهداي خون مستمر

با گذشت زمان،تعدادي از اهدا کنندگان مستمر شرايط اهداي خون را به صورت موقت يا دائم از دست مي دهند،از طرفي با افزايش جمعيت وپيشرفت تکنولوژي نياز به خون افزايش مي يابد بنابراين ما هميشه به داوطلبين جديد نياز خواهيم داشت،شما مي توانيد با تماس نزديک و  رودرو با دوستان و اقوام خود آنها را براي اهداي خون مستمر تشويق کنيد تا با پر نگه داشتن ذخاير انتقال خون وکاهش نگراني بيماران و خانواده هاي آنها،گامي براي سلامت جامعه برداريد.

 

 ارسال به دوستان  |  | دیدگاه شما | 0 نظر   تعداد بازدیدکنندگان این صفحه : 22932
 

 
 

صفحه اصلی  |   ارتباط با ما  |   جستجو  |   RSS

کلیه حقوق محفوظ و متعلق به سازمان انتقال خون استان همدان می باشد.
استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.